חקר ההיסטוריה הוויקינגית של איסלנד

0 Comments

איסלנד, ארץ של נופים עוצרי נשימה והיסטוריה עשירה, מציעה הזדמנות ייחודית לחקור את חייהם ומורשתם של הוויקינגים. פוסט זה בבלוג מתעמק בעולמם המרתק של יורדי הים הנורדים הללו, חושף את השפעתם על התרבות, האדריכלות והחברה האיסלנדית.

1. חשיפת העבר הוויקינגי: מה מספרים לנו אתרים ארכיאולוגיים?

ההיסטוריה הוויקינגית של איסלנד היא נושא שובה לב עבור חובבי היסטוריה רבים, ואחת הדרכים הטובות ביותר לחקור את ההיסטוריה העשירה הזו היא על ידי ביקור באתרים ארכיאולוגיים רבים הפזורים ברחבי המדינה. אתרים אלו מציעים הצצה ייחודית לחייהם של המתיישבים האיסלנדיים הראשונים, למנהגיהם ולאורח חייהם. הנה כמה תובנות מעניינות שניתן להפיק מאתרים ארכיאולוגיים:

 • – דפוסי התיישבות:
  על ידי חפירת חוות והתנחלויות מתקופת הוויקינגים, הצליחו ארכיאולוגים להשיג הבנה טובה יותר של איך חי ופעל העם האיסלנדי. לדוגמה, הם מצאו עדויות למבנים מיוחדים, כמו נפחיות ורפתות, המצביעות על כך שעיסוקים מסוימים היו מוערכים מאוד בחברה האיסלנדית. הם גם גילו שהמתיישבים המוקדמים נטו להתקבץ סביב מקורות מים מתוקים ואדמות עיבוד, מה ששופך אור על שיטות החקלאות שלהם.
 • – רשתות סחר:
  הבידוד והאקלים הקשה של איסלנד הפכו אותה למקום מאתגר לחיות בו, אבל העם האיסלנדי לא היה מנותק משאר העולם. חפצים מתקופת הוויקינגים שנמצאו באיסלנד מצביעים על כך שלמתיישבים המוקדמים הייתה גישה למגוון רחב של סחורות, כולל פריטי יוקרה כמו משי ושנהב. ממצאים אלה מצביעים על כך שהעם האיסלנדי היה משתתפים פעילים ברשת גדולה יותר של מסחר וחילופי תרבות.
 • – אמונות דתיות:
  אתרים ארכיאולוגיים מציעים גם תובנות חשובות לגבי האמונות והשיטות הדתיות של העם האיסלנדי הקדום. לדוגמה, חפירות באתרי קבורה גילו שהמתים נקברו לעתים קרובות עם סחורות קבר, כגון כלי נשק ותכשיטים, שנחשבו נחוצים לחיים שלאחר המוות. בנוסף, נמצאו שרידי מקדשים ומקדשים פגאניים, המצביעים על כך שהמתיישבים הראשונים נהגו בדת פוליתאיסטית.

1. צוות של ארכיאולוגים חופר בקפידה אתר יישוב מתקופת הוויקינגים באיסלנד.
1. צוות של ארכיאולוגים חופר בקפידה אתר יישוב מתקופת הוויקינגים באיסלנד.

2. "הסאגות הן המורשת שלנו": כיצד שופכות סאגות איסלנדיות אור על התרבות הוויקינגית?

הסאגות האיסלנדיות הן אוסף של סיפורים שנכתבו במאות ה-13 וה-14, אך מתוארכים לתקופת הוויקינגים. סיפורים אלו מספקים תובנה ייחודית על חייהם ומנהגיהם של המתיישבים האיסלנדים המוקדמים, והם חלק חשוב מהמורשת התרבותית של איסלנד. הנה כמה דרכים שבהן הסאגות שופכות אור על התרבות הוויקינגית:

 • – מנהגים חברתיים:
  הסאגות מלאות בתיאורים מפורטים של מנהגים וטקסים חברתיים, החל מהאופן שבו אנשים ברכו זה את זה ועד לכללי האירוח. למשל, הם מספרים שהיה נהוג שמארח מציע לאורח שלו מקום לישון, אוכל ושתייה ובידור. הם גם מתארים את המערכת המורכבת של כבוד ובושה ששלטה ביחסים בין אישיים בחברה הוויקינגית.
 • – מערכות משפטיות:
  הסאגות מספקות גם תובנות חשובות לגבי מערכות המשפט של איסלנד בתקופת הוויקינגים. הם מתארים את תפקידו של המפקד המקומי, או גודי, ביישוב סכסוכים ואכיפת החוק. הם גם מתארים את פעולתו של הכנסייה האיסלנדית, שהייתה אחת המערכות הפרלמנטריות המוקדמות בעולם.
 • – דת ומיתולוגיה:
  הסאגות עשירות גם בתיאורים של אמונות דת ויקינגיות ומיתולוגיה. הם מספרים לנו על האלים והאלות שסגדו להם על ידי המתיישבים האיסלנדים המוקדמים, ומתארים את הטקסים והקורבנות שנערכו לכבודם. הם גם מספקים תובנות חשובות לגבי הקוסמולוגיה הוויקינגית ותפקיד הגורל בתפיסת עולמם.
 • – חקר וקולוניזציה:
  רבות מהסאגות מתארות את מסעותיהם של חוקרים ויקינגים ומתיישבים, שהפליגו לארצות רחוקות בחיפוש אחר עושר והרפתקאות. הם מספרים לנו על האתגרים שעמם מתמודדים ההרפתקנים המוקדמים האלה, וההשפעה של מסעותיהם על התרבויות שבהן הם נתקלו.

3. בתים ארוכים ויקינגיים: כיצד עיצבו המופלאים האדריכליים הללו את החברה האיסלנדית?

בתים ארוכים ויקינגיים היו בתי המגורים המסורתיים של המתיישבים האיסלנדים המוקדמים, ומילאו תפקיד חשוב בעיצוב החברה והתרבות של המדינה. הבתים הארוכים הללו היו בדרך כלל מלבניים בצורתם, עם אח מרכזי וחלל פתוח וארוך ששימש לבישול, אכילה ומפגשים חברתיים. הנה כמה דרכים שבהן עיצבו בתים ארוכים ויקינגיים את החברה האיסלנדית:

 • – בניין קהילה:
  בית הארוך היה מקום ההתכנסות המרכזי של המתיישבים האיסלנדים המוקדמים, ושימש מוקד לפעילות חברתית וכלכלית. זה היה המקום שבו אנשים התכנסו כדי לחלוק ארוחות, לספר סיפורים ולנהל עסקים. תחושת הקהילה הזו הייתה חיונית להישרדותם של המתיישבים הראשונים, שעמדו בפני תנאי חיים קשים וסביבה מאתגרת.
 • – היררכיה חברתית:
  פריסת הבית הארוך מילאה תפקיד גם בעיצוב ההיררכיה החברתית באיסלנד של תקופת הוויקינגים. לחברים החשובים ביותר בקהילה היו החלקים הגדולים והמקושטים ביותר של הבית הארוך, ואילו לחברים החשובים פחות היו חללים קטנים יותר ופחות בולטים. היררכיה זו התחזקה על ידי הצבת האח המרכזי, שהיה מוקד הבית הארוך וסימל את כוחו וסמכותו של ראש הבית.
 • – ניהול משאבים:
  ה-longhouse היה גם כלי חשוב לניהול משאבים באיסלנד של תקופת הוויקינגים. מכיוון שזה היה מרחב קהילתי, ניתן היה לחלוק ולהפיץ משאבים כמו עצי הסקה ומזון בצורה יעילה יותר. זה היה חשוב במיוחד בחברה שבה המשאבים היו מועטים וההישרדות הייתה תלויה בניהול זהיר.
 • – חדשנות אדריכלית:
  העיצוב של בית הארוך הוויקינגי היה פלא של חדשנות אדריכלית, והשפיע על התפתחות האדריכלות האיסלנדית במשך מאות שנים קדימה. השימוש בדשא ובאבן כחומרי בניין אפשרו לבית הארוך להשתלב בצורה חלקה בנוף, בעוד שהעיצוב הפתוח אפשר אור טבעי ואוורור.

3. בית ארוך ויקינגי משוחזר באיסלנד, המציג את הגג המסורתי המכוסה דשא ובניית עץ.
3. בית ארוך ויקינגי משוחזר באיסלנד, המציג את הגג המסורתי המכוסה דשא ובניית עץ.

4. מחוות של ימינו: כיצד מכבדים את הוויקינגים באיסלנד היום?

התרבות הוויקינגית ממשיכה להיות בעלת נוכחות חזקה באיסלנד כיום, וישנן מספר דרכים שבהן המדינה חולקת כבוד למורשת הוויקינגית שלה. הנה כמה מהדוגמאות הבולטות ביותר:

 • – פסטיבלים ויקינגיים:
  לאורך כל השנה, איסלנד מארחת מספר פסטיבלים ואירועים החוגגים את התרבות הוויקינגית. אירועים אלה כוללים אוכל ויקינגי מסורתי, מוזיקה ותלבושות, כמו גם תצוגות של אומנות ויקינגיות וכישורים כגון נפחות ועיבוד עץ. אחד הפסטיבלים הוויקינגיים הפופולריים ביותר הוא פסטיבל הוויקינגים השנתי בהפנארפיורדור, שמושך אליו מבקרים מרחבי העולם.
 • – מוזיאונים ויקינגיים:
  איסלנד היא ביתם של מספר מוזיאונים המוקדשים להיסטוריה ותרבות הוויקינגים. מוזיאון הוויקינגים ב-Reykjanesbær הוא אחד הפופולריים ביותר, המציג תערוכות על ספינות ויקינגיות, כלי נשק וחיי היומיום. מוזיאונים ויקינגיים בולטים נוספים כוללים את תערוכת ההתיישבות ברייקיאוויק, המציגה בית ארוך ויקינגי משוחזר, ומוזיאון הסאגה בהבולסוולור, המביא לחיים את סיפורי הסאגות האיסלנדיות באמצעות תערוכות אינטראקטיביות.
 • – אמנות ועיצוב בהשראת ויקינגים:
  אמנים ומעצבים איסלנדים רבים שואבים השראה מהמיתולוגיה והתרבות הוויקינגית בעבודתם. ניתן לראות זאת בכל דבר, מאופנה ותכשיטים עכשוויים ועד מיצבי אמנות ופסלים ציבוריים. דוגמה בולטת במיוחד היא פסל Sun Voyager ברייקיאוויק, שמזכיר ספינה ויקינגית והפך לסמל איקוני של העיר.

השפעת הוויקינגים על איסלנד:

פגיעה דוגמאות ארכיטקטורה חברה
תרבות שפה, ספרות, מיתולוגיה כנסיות ויקינגיות, בתי דשא רשתות מסחר, מערכת חוק
כלכלה דיג, יצוא מוצרים מן החי מסחר, התיישבות, קולוניזציה מטבעות כסף (1 ILS ≈ 4500 ISK)
דת נצרות, דת נורדית אמונות, מנהגים, מנהגים פסטיבלים ויקינגים, חגים
אמנות וספרות סאגות, שירה סקאלדית, גילוף בעץ סיפורים, יצירות אמנות, חפצים מוזיקה איסלנדית מודרנית, סרט

לעוד פרטים מורחבים על חקר ההיסטוריה הוויקינגית של איסלנד מומלץ להעיף מבט ב- touriceland.co.il

לסיכום, על ידי שקיעה בהיסטוריה הוויקינגית של איסלנד, אנו מקבלים תובנות חשובות על חייהם של הלוחמים העזים אך שובי הלב הללו. באמצעות השפעתם המתמשכת על התרבות, האמנות והארכיטקטורה של המדינה, אנו נזכרים בחותם בל יימחה שהותירו הנורדים האגדיים הללו.

דילוג לתוכן